Muzea

„Muzem im. Wł. Orkana” (www.muzeum-orkana.pl)

1Drewniany Kościół p.w. św. Marii Magdaleny to jeden z ciekawszych zabytków naszego miasta. Został wzniesiony w 1606 r. staraniem ówczesnych właścicieli Rabki, oraz władz kościelnych. Sama świątynia była kilkukrotnie przebudowywana dzięki temu wnętrze nosi ślady różnych stylów i epok. Wybudowany został na kształt gotyckich budowli drewnianych przy użyciu świerkowych płazów osadzonych na kamiennym fundamencie i cokole. Wieża kościoła postawiona na planie kwadratu pierwotnie stała osobno – jej śmiała konstrukcja (na słup „na zastrzały”) dźwiga ciężar ogromnej barokowej kopuły.

 


 

„Muzeum Orderu Uśmiechu”

2I Światowy Zlot Kawalerów Orderu Uśmiechu odbył się w dniach 1-2 czerwca 1996 roku w Rabce-Zdroju. Miejsce to wybrała Międzynarodowa Kapituła Orderu Uśmiechu, uznając, że jest to najlepsze miejsce ze względu na swoją sławę jako uzdrowisko dziecięce. Dodatkowo Kapituła zawnioskowała wówczas do wojewody nowosądeckiego o nadanie Rabce tytułu „Miasto Dzieci Świata”.

Podczas Zlotu zainaugurowano również Muzeum Orderu  Uśmiechu. Wydarzenie to miało miejsce w Górnośląskim Ośrodku Rehabilitacji Dzieci przy ulicy Dietla 2 (obecnie: Śląskie Centrum Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowe). Uroczystego otwarcia dokonała Jolanta Kwaśniewska (ówczesna Pierwsza Dama – żona Prezydenta RP) wraz z Kanclerzem Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu – Cezarym Leżeńskim.

W roku 1997 Muzeum Orderu Uśmiechu zmieniło swoją siedzibę. Przeniesiono je do Szkoły Podstawowej nr 2, zlokalizowanej przy ul. Sądeckiej 2. Tam też odbył się II Światowy Zlot Kawalerów Orderu Uśmiechu, w którym wziął udział Włodzimierz Cimoszewicz, sprawujący wówczas funkcję  Premiera RP.

Źródło informacji: it.rabka.pl


 

3Skansen taboru kolejowego w Chabówce   (www.skansen.hg.pl)

W Chabówce, położonej ok. 2 km od centrum Rabki-Zdroju, znajduje się Skansen Taboru Kolejowego. Powstał on w 1994 roku w miejscu, gdzie podczas II wojny światowej utworzono parowozownię. Wszelkiego rodzaju pojazdy szynowe zaczęto w tym miejscu gromadzić już w latach 80. XX wieku.

Tabor, zebrany w Skansenie, jest na tyle różnorodny, że z pewnością zainteresuje nawet najbardziej wymagającego pasjonata. W ekspozycji można znaleźć unikalne, ukazujące rozwój kolejnictwa na ziemiach polskich, zabytki w postaci parowozów, lokomotyw elektrycznych i spalinowych, wagonów – osobowych i pocztowych, pługów, żurawi, i wielu innych.

Wartość historyczną taboru doceniano już wielokrotnie, wykorzystując go w wielu produkcjach telewizyjnych, teatralnych i filmowych. Te największe to m.in. „Złoto Dezerterów”, „Lista Schindlera”, „Przygody dzielnego Wojaka Szwejka”, „Przedwiośnie”, „Karol”, „Katyń”.

Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce, wychodząc naprzeciw turystom i pasjonatom, w sezonie letnim w weekendy proponuje przejażdżki pociągami retro, które poruszają się na trasie Chabówka – Mszana Dolna.

Wycieczka historycznym składem dostarcza niezapomnianych wrażeń oraz pozwala na aktywne obcowanie z historią.

Skansen można zwiedzać:

od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 do 18:00,
w soboty, niedziele i święta od 8:00 do 18:00.
tel.: 18 53 53 345; fax. 18 53 53 378, tel. kom. +48 663-29-27-13.
Źródło informacji: it.rabka.pl


 

 

4Muzeum Zbójników   (www.muzeum-zbojnokow.pl)

To wyjątkowe miejsce, do którego powinien trafić każdy odwiedzający Rabkę-Zdrój i okolice. Ekspozycja dotycząca górali zamieszkujących okoliczne góry i zbójników karpackich zadowoli osoby w każdym wieku. To jedyna nowoczesna, interaktywna i multimedialna wystawa o tej tematyce w Małopolsce! Młodsi będą mogli spróbować góralskiego komfortu i doświadczalnie poznają jak dawniej radzono sobie z codziennymi czynnościami. Wejdą również w świat zbójników, gdzie czekają skarby do odkrycia – wytrwali zdobędą Odznakę Tropiciela Zbójników!

Starsi poczują klimat zabytkowej chałupy góralskiej, zobaczą ekspozycję etnograficzną wzbogaconą o ciekawe multimedia. Poznają też nietuzinkową twórczość Jana Fudali – Jaśka z Gorców. Ponieważ zwiedzanie ma być przygodą i przyjemnością, przemierzą teren idąc szklakiem humoru góralskiego z rysunkami m.in. Zygmunta Pytlika.

Wszystko to w malowniczym miejscu nad brzegiem Raby, w zabytkowej chałupie góralskiej, zamku gdzie słychać zbójnickie ciupagi, kolibie Śleboda, gorczańskim szałasie pasterskim, wciąż pachnącym oscypkami oraz wśród malowniczych kapliczek, przy dzwonniczce i lochach zbójnickich!

Muzeum Górali i Zbójników proponuje oprowadzanie w wielu językach jak również prezentacje i warsztaty regionalne. Grupy mogą liczyć na realizację indywidualnych, nawet najbardziej niekonwencjonalnych zamówień

Źródło informacji: Muzeum Górali i Zbójników