Rozrywka

Park Zdrojowy.

Wyjparkątkowym miejscem w Rabce-Zdroju jest Park Zdrojowy. Jego początki sięgają drugiej połowy XIX wieku. Park znajduję się w centrum uzdrowiska i zajmuje powierzchnię 30 ha.

W latach 2010-2011 przeprowadzono jego kompleksową rewitalizację. W jej wyniku park został kompozycyjnie podzielony na dwie części o odmiennym charakterze. Część zachodnia tzw. strefa słońca, pełni funkcje reprezentacyjno-wypoczynkową. Przygotowano tu 10 ogrodów tematycznych z różnorodną roślinnością m.in. ogród różany, skalny, pnączy i wrzosowisko. Różnorodnych kwiatów i krzewów pośród alejek zachęca do długich spacerów oraz kąpieli słonecznych. W tej części znajdują się również największe atrakcje parku: tężnia solankowa, place zabaw, korty tenisowe i kawiarnia.


 

Deptak spacerowy i fontanny.

fonntannaRabczański deptak rozpoczyna się przy ul. Chopina, obok Muszli Koncertowej i biegnie wzdłuż ul. Jana Pawła II. Jest to znakomitych miejsce do spacerów i odpoczynku w miłym otoczeniu. Tuż przy deptaku na najmłodszych czekają kucyki, na których można odbyć krótką przejażdżkę lub pozować do pamiątkowej fotografii.

Na deptaku odbywają się również imprezy kulturalne i sportowe m.in. start jednego z etapów wyścigu kolarskiego „Tour de Pologne” i Małopolskiego Wyścigu Górskiego.

Tuż przy deptaku znajduje się pomnik poświęconym żołnierzom Związku Walki Zbrojnej AK poległym i zamordowanym za ojczyznę w latach 1939-1945 oraz obelisk upamiętniający żołnierzy z Oddziału Partyzanckiego AK „Adama” por. Jana Stachury, którzy zginęli podczas walk z niemieckim okupantem.


 

Amfiteatr/Muszla Koncertowa.

amfiteatrRabczański amfiteatr, zwany także muszlą koncertową znajduje się przy ulicy Chopina i przylega do deptaku spacerowego prowadzącego do fontanny ze słoniami. Obiekt służy mieszkańcom i gościom już ponad 40 lat. W latach 2011 – 2012 przeszedł kompleksową modernizację dzięki której zyskał zadaszenie nad częścią dla widowni oraz został przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Na widowni zasiąść może ponad 800 osób. Uroczyste otwarcie amfiteatru po modernizacji miało miejsce 1 lipca 2012 roku.


Rabkoland, Rodzinny park Rozrywki.

rabkolandjest największym w Małopolsce parkiem rozrywki dysponującym bogatą ofertą atrakcji rozrywkowych, typowych dla wesołego miasteczka. Usytuowany jest w województwie małopolskim w Rabce-Zdrój, kilometr od zakopianki (głównej drogi z Krakowa do Zakopanego).

Rabkoland to magiczne miejsce, uważane przez wielu fachowców branży parków rozrywki za najsympatyczniejszy i najlepiej zorganizowany park rozrywki w Polsce. W roku 2004 europejski magazyn „Park and Gamex Industry” uznał go za najlepszy w Polsce.

Park powstał w 1998 roku z inicjatywy Eugeniusza Wiecha, który wraz z żoną Wandą i synem Piotrem prowadzi go do dzisiaj. Rodzina Wiechów z Katowic (Górny Śląsk) z branżą związana jest od lat 30. XX wieku. Doświadczenie zdobywali m.in. przez 25 lat w największym polskim parku rozrywki Śląskim Wesołym Miasteczku w Chorzowie. Dysponując niewielkim terenem w centrum uzdrowiska Rabka-Zdrój, które od roku 1996 nosi tytuł Miasta Dzieci Świata, stworzyli tutaj obiekt, którym poszczycić nie może się nawet stolica Polski.


 

Miejskie lodowisko.

lodowiskoLodowisko w Rabce-Zdroju mieści się przy ul. Jana Pawła II obok przepływającego potoku „Słonka”. Jest o wymiarach 29x40m – sztucznie domrażane, z naturalnymi drewnianymi bandami. Teren ogrodzony z czynnym w okresie sobotnio – niedzielnym zewnętrznym grillem z piekącymi się kiełbaskami.
Obok lodowiska w drewnie wykonany jest mini bar, w którym podaje się między innymi kawę, herbatę, grzane piwo, pizzę, zapiekanki, hamburgery itp.
Przy lodowisku czynna jest codziennie wypożyczalnia łyżew (około 140 par) w rozmiarach od 27 – 47) zarówno damskich jak i męskich. Dla dzieci nie umiejących jeździć wypożycza się sanko – łyżwy. Dla chcących nauczenia się jazdy na łyżwach jest możliwość wynajęcia instruktora. Przy wypożyczalni jest również punkt ostrzenia łyżew.


 

Teatr Lalek „RABCIO”

teatrTeatr Lalek „Rabcio” istnieje od roku 1949, powstał jako teatr amatorski dla dzieci przebywających w sanatoriach w Rabce. Inauguracja Teatru odbyła się 12 listopada 1949 roku w Sanatorium Dziecięcym w Rabce. Wystawiono adaptację baśni Marii Konopnickiej „O krasnoludkach i sierotce Marysi” w reżyserii Stanisławy Rączko, z dekoracjami Olgierda Sawickiego i muzyką Zofii Konopczyny. Początkowa nazwa teatru brzmiała „Rabcio Zdrowotek”


Kino Śnieżka

kino11(1)Najnowsza ukończona inwestycja w Rabce-Zdroju.

Wspólnie z słowackim miastem Stará Ľubovňa został złożony wniosek o dofinansowanie z Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka, zakładający modernizację centrów czasu wolnego w obu miejscowościach, w ramach projektu „KOSTKA”. Dzięki temu Rabka-Zdrój może się teraz pochwalić pięknym obiektem należącym do Małopolskiej Sieci Kin Cyfrowych.

Ciekawostką jest to, że w tym samym czasie, kiedy film ma premierę w Warszawie, Krakowie, Nowym Jorku, może być również wyświetlany w Rabce-Zdroju.

Oficjalne otwarcie Kina „Śnieżka” w Rabce-Zdroju miało miejsce 23 maja 2015 roku.

Źródło informacji: it.rabka.pl